YEMEN'DEN TÜRKİYE'YE BİR KADIN İŞ ORTAKLIĞI

Yemen'de küçük bir şehirden gelen Fatma, 45 yaşında bir annedir. İstanbul'da işlek bir pastaneye başlamanın hayalini kuruyor, tıpkı Yemen'de sahip olduğu modele benzeyen bir pastane.

 

“Artık Yemen'de savaş nedeniyle elektrik yok. Müşteri yok, sipariş yok. Dükkanı kapatmalıydım” dedi.

 

“Benim kültürüm beni kabul etmedi çünkü ayağa kalkıp kendi başıma çalışıp kendi işimi kurmak istedim ‘’ diyen Fatma, sosyal normlara meydan okuyordu çünkü istediği gibi bir dükkana ihtiyaç duyuyordu: kekler sunan temiz ve hijyenik bir dükkan hayal ediyordu.

 

Fatma artık İstanbul’da ve işini yeniden başlatmak istiyor.  Giriş: LIFE Projesi.

İstanbul’da bulunan Gıda Girişimcilik Merkezi hakkında konuşan Fatma: ‘’ LIFE Projesi beni yönlendiriyor ve bana yön veriyor’’dedi.

 

Fatma, dört ay süren inkübasyonun girişimci kohortuna katıldı. Bu süre zarfında, Fatma bir gıda girişimciliği kursunu bitirdi ve Türkiye'de düzenleyici ortamlarda gezindi.  “Evet, yatırımcılar bana para verebilir, ancak nereden başlayacağımı, İstanbul’un neresinden başlamam gerektiğini bilmiyordum. Türk pazarına entegre olmak istiyorum” dedi.

 

Fatma, LIFE Projesinin sağladığı teknik tavsiyeleri ve yaptığı tatlılar hakkındaki anlık geri bildirimleri takdir etti. Pastalar ve diğer tatlıları LIFE Gıda Girişimcilik Merkezinin mutfağında pişirmek, ürünlerini çevrede bulunan herkesin üzerinde test etmeyi deneyebileceği anlamına geliyor- ve bu şekilde ilk Türk müşteiye nasıl ulaşacağını öğrendi.

 

Bir sonraki mücadelesi, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmaktır: “Burada pazarlama çok önemlidir. Yeni bir kültür öğrenip öğrenmemek arasındaki fark işte budur’’.

 

Ve bu kültürel entegrasyon Fatma'nın başarısı için çok önemli olacak. Bu nedenle Türkiye'den ve diğer mülteci ve göçmen topluluklardan gıda girişimcileri ile birlikte çalışmaktan memnun.

 

Artık Fatma, fırını kurmak için ihtiyaç duyduğu yasal ve teknik desteği almaya odaklanıyor.

Yazan: Nikta Khani