Savoring Syria

Savoring Syria

Suriye'nin tadını çıkarmak (Savoring Syria), Suriye ve Suriyelilerin hikayelerini paylaşılan mutfak deneyimleri üzerinden gıda ve inşaat toplulukları aracılığıyla anlatmaya adanmış çok platformlu bir hikaye anlatımı projesidir. Kurucu Dalia Mortada, Türkiye'de yaşayan Suriyeli topluluklar, Suriyeli mutfak gelenekleri ve Türkiye'deki gıda sektörü konusundaki uzmanlığını LIFE Projesi'ne sundu.

Savoring Syria hakkında ayrıntılı bilgi edinin

Kök Projekt

Kök Projekt

Kök Projekt, başarılı ve uygulanabilir işletmeler geliştirmek için Türkiye'de gıda sektöründe çalışmaktadır. Kök Projekt kurucu ortağı Shirley Kaston, LIFE projesinin girişimcilik müfredatına uzman ve yerel içerik sağlamak için William Davidson Enstitüsü ile birlikte çalıştı. Kök ayrıca LIFE girişimcilerine mentorluk ve gelişim fırsatları da sağlamaktadır.

 Kök project ve projeleri hakkında daha fazla bilgi edin

Komeeda

Komeeda

Komeeda, yiyecek girişimcilerini küratörlüğünü deneyimlerle güçlendiren New York şehrinin bir pazar yeridir. Özel atölyelere ev sahipliği yapmak ve LIFE girişimcileri ile birebir danışmanlık oturumları gerçekleştirmek için LIFE Projesi’nin İstanbul merkezli Gıda Girişimcilik Merkezine giden Kurucu ortak Nasser Jaber halen projeye destek vetrmeye devam ediyor.

Komeeda hakkında daha fazla bilgi edinin.